Mалката Хрътка – Левретка е много нежно куче и е най-малката от останалите хрътки.
Има дълга муцуна и дълги, тънки крака. Козината и е къса, лъскава и прилепнала по тялото.
Цвета и може да бъде светлобежова, червена, кремава, синя, черна, понякога с бели петънца.
Съществуват няколко здравословни проблема на които е добре да обърнете внимание при отглеждането и: фрактури по краката, причинени от скачане.
Необходимо е също да му осигурите мека постелка на леглото, за да избегнете риска от наранявания по тялото, пак поради тънката му кожа.
Левретка - израз на абсолютната елегантност, изисканост, и в същото власт, скрити в една добре развита мускулатура. Не случайно едно от официалните имена на тази порода е малка италианска хрътка.
Левретка - израз на абсолютната елегантност, изисканост, и в същото власт, скрити в една добре развита мускулатура. Не случайно едно от официалните имена на тази порода е малка италианска хрътка.
Тези създания съчетават в себе почти човешка душа и изискана елегантност на котка и най-важното за качеството на всички членове на породата – безкрайна преданост към своите господари. Левретка - израз на абсолютната елегантност, изисканост, и в същото власт, скрити в една добре развита мускулатура. Не случайно едно от официалните имена на тази порода е малка италианска хрътка.
Тези създания съчетават в себе почти човешка душа и изискана елегантност на котка и най-важното за качеството на всички членове на породата – безкрайна преданост към своите господари.
Наричат ги още кучетата на Клеопатра.
Всеизвестно е, че фараоните в древния Египет били погребвани с любимите си коне и кучета.
Кости от малко куче, датиращи от 6 000 години пр.н.е. са намерени при разкопки в Египет италианска хрътка.
Следващата находка датира от 4 000 години пр.н.е. – кости на дребна хрътка, открити отново във фараонска гробница.
За древна родина на тези кучета безспорно е признат древният Египет.
Според исторически сведения в V век пр.н.е. дребни хрътки са пренесени през град Laconie – остров Кипър – Гърция, което доказват многобройните изображения на такива кучета върху вази и чаши с големи дръжки, изработвани през този период.
Според други данни, великата владетелка на Египет – Клеопатра, подарява на Гай Юлий Цезар шест дребни късокосмести хрътки.
Други факти доказват,че при посещения в Египет, финикийците пренасяли такива хрътки с корабите си на остров Мелита – днешния остров Малта.
Няма коментари:
Публикуване на коментар